Ryska satelliterna hette Gorizont https://en.wikipedia.org/wiki/Gorizont
Det sände endast en kanal som hette Horizont
2 st gick att ta i Europa eller Sverige, minns ej deras banpositioner dock.
den ene låg nog där Express på 14w ligger idag. Dock sände de bara i 4GHz band och med låg effekt. Det var inget vi kunde ta emot när jag var liten iaf.
Gorizont fanns under hela 80 talet, vet att vissa entusiaster byggde egna mottagare för detta under tidigt 80 tal, innan paraboler fanns att köpa.
Gorizont satelliterna hade kort livslängd, bara ett fåtal år så de byttes ut efterhand det var därför det skjöts upp så många. Minns ej hur många banpositioner det fanns men minst 2 iaf, förmodligen fler längre österut som ej gick att ta i Europa.
På express idag kan du ta rysk tv utan problem, ku band, vanlig dvbS2. Men sen sänder express även några transpondrar i 4Ghz, antagligen för kompabilitet med gamla mottagare från sovjettiden.
det lär även ha funnits ett ännu äldre Sovjet projekt på typ 70 talet där de sände med ännu lägre frekvens, så typ en yagi antenn kunde användas om den riktades uppåt.




Svara med citat