Citat Ursprungligen postat av stigrolf
Citat Ursprungligen postat av doctorx
Citat Ursprungligen postat av stigrolf
Citat Ursprungligen postat av husmor
Hade visst fel (nästan).
Fann detta på Nokias hemsida:
"Kan jag gå tillbaka från mjukvara SC5.0 (med stöd för NDS VideoGuard) till den tidigare
mjukvaran SC4.0 (med stöd för Viaccess)?
Det enda sättet att gå tillbaka till SC4.0 är via en av Nokia auktoriserad serviceverkstad. Viaccess S.A
tillåter inte elektronisk distribution av mjukvaror för produkter licensierade med Viaccess-teknik. Kontakta
Viasats kundtjänst för mer information."

Du måste med andra ord betala för det då.

http://www.nokia.se/support/digitalt..._MM_9802_S.pdf
pratade med en av de firmor som jag känner till om detta med nedgradering. svaret var detta:

Har Nokia uppgraderat din mottagare medans du haft autouppdate igång och inte har nåt "abbonemang" hos dom så är det egenmäktigt förfarande. För lek med följande tanke: Du har din mottagare hemma nu för att se svt europa, och när du far till din stuga som tex ligger i spanien så tar du den dit. svt europa sänder nämligen bara via viaaccess och när den nya programvaran kommit in så funkar ju inte detta. Tag kontakt med viasat och berätta problemet, dom är så gott som piskade att skicka dig till anova i krisitnehamn för en gratis nedgradering.

Nu vet jag inte om det funkar i praktiken, men rent logiskt så har ju människan rätt i det han säger. Abbonerar man inte på viasat och ser annat med sin dekoder och dom sen förstör det så ska det återsttällas, annars skulle man rent teoretiskt kunna stämma dom.

Han kunde heller inte nedgradera min 9802 eftersom att han inte hade 4.0 hemma, den är inte släppt då viasat inte tillåter andra att handhålla den.

Är det nån som vet var man får tag i den så är jag mer än tacksam, för då ska jag se viasat ett tag till
Inte riktigt såhär. Nokia 9802s är en Viasat box och är säljs därmed bara i anknytning till viasat abb. Om man läser det finstilta i viasats allmänna villkor (även officiellt kännetecknat som Avtal) så står det under punkt 12 (sattelitmottagare) att boxen har en funktion som automatiskt uppdaterar sig själv. Nokia 9802S däremot måste man uppdatera självmant till skillnad från Nokia 220 och Nokia 9780.

så du kan inte direkt stämma någon eftersom boxen har en inbyggd funktion som gör att när viasat eller nokia har en ny mjukvara tillgänglig så "ska" boxen uppdateras med den. Det som du som konsument har köpt på egen begäran, rent juridiskt sett. Samt att om du har en 9902 eller 9802 så har du själv gått in och uppdaterad den.
Ok det där med avtal är inte min starka sida, han jag pratade med sa att efter man avsagt sig viasat så är apparaten din och du får göra vad du vill med den. Autoupdate har väl nån i min rara familj redan gjort då för min bild dog som på beställning. Jo och när du sen äger mottagaren och vill ha bara svt europa så ska ju ingen kunna sabba det, fast deti detta fall då bara kan beröra 9780 och inte nyare. Tackar för tillrättavisningen, det där med avtal det kan man tända brasor med, och samma med instruktionsböcker. Det är ju mycke roligare att knappa för att se vad som händer
håller helt klart med om brasorna . Det är helt korrekt att det är du som konsument som äger boxen eftersom du inte hyr din box från ViaSat. Problemet i frågan är att boxen är låst till viasat eller fria kanaler och en funktion i produkten, som man köpt på egen begäran, är att den uppdaterar sig själv.

anledningen till detta är för att det är Viasat som tillhandahåller mjukvaran i boxen och när det finns en ny har dem all rätt att uppdatera sina produkter, även om det så i vissa fall försvinner "föredelar" med boxen. Tex att SVT Europa försvinner.

Boxen är din men viasat och nokia gör mjukvaran till boxen och dem har all rätt, juridiskt sett, att uppgradera den i din box pga att det är en funktion i alla viasat boxar (då framförallt nokia 9780). Värt att veta är att har du fått ner SC 4.0 till en Nokia 9802 så har du en icke godkänt mjukvara från Viasat eftersom den bara finns på Thor sateliten, Nokia har utvecklat en mjukvara där utan att meddela ViaSat som inte är godkänd. så händer något med någon box som har SC 4.0 så försvinner till och med Garantin om den är köpt från ViaSat.

det kanske klargör lite . Ska försöka rota rätt på en direktlänk till deras sattelitmottagaravtal så kan man diskutera kring det sedan =].

Edit: är en jäkla PDF fil, om du är intresserad av den så skicka ett pm så kan jag skicka till dig, ligger långt som fanken ner på viasats hemsida och ingen direktlänk.